Warto reagować, bo…

Molestowanie w miejscach publicznych jest jedną z najbardziej wszechobecnych form przemocy związanej z płcią (gender-based violence). Pomimo tego zjawisko to pozostaje w dużej mierze nierozpoznane, tak przez społeczeństwo, jak przez system prawny. Przypadki molestowania w przestrzeni publicznej nie tylko są rzadko zgłaszane, ale – co gorsza – są one kulturowo akceptowane. Jednak my, pokolenie Hollaback!, tego nie akceptujemy. Mówimy Hola! STOP molestowaniu w przestrzeni publicznej!

 

Żadna rewolucja nie jest łatwa. Przerażać może zarówno opowiadanie swojej historii, jak i przewodzenie ruchowi, który rzuca wyzwanie zastanej rzeczywistości społecznej. Gdy robi się gorąco zawsze stajemy murem przeciwko siłom, które usiłują nas rozdzielić. Rebelianci i rebeliantki Hollaback! to nie tylko osoby, które doświadczają molestowania w przestrzeni publicznej. To również świadkowie tego zjawiska. Jeżeli widzisz, że ktoś jest ofiarą molestowania – reaguj! Nasze hasło brzmi: widzę, nie milczęreaguję. I nigdy nie przechodzimy obok takich zdarzeń obojętnie.  Za każdym razem, gdy zareagujesz na molestowanie w przestrzeni publicznej podziel się tym z nami! Twoja historia dodawać będzie otuchy innym i pojawi się na molestomapie Polski w postaci zielonej kropki. Im więcej zielonych światełek na naszej mapie tym większa nadzieja, że nasz kraj będzie niedługo strefą wolną od molestatorów!

 

Są dwa powody, dla których warto reagować na molestowanie w przestrzeni publicznej; jednym z nich jesteś TY, drugim Świat, w którym przyszło Ci żyć!

 

Hollaback! dla Ciebie: W Hollaback! wierzymy, że każdy ma prawo być sobą! Nie będziemy dłużej „po prostu tego znosili”, nie będziemy przechodziły nad molestowaniem do porządku dziennego, nie będziemy udawali, że „to nie było do nas”. Od tej pory mówimy: HOLA! STOP! Nie dla molestowania w przestrzeni publicznej. Znamy swoje prawa i będziemy je egzekwować! To my określamy siebie i to kim jesteśmy, a nie jakiś typ na ulicy, czy typiara w tramwaju z poglądami z epoki kamienia łupanego!

 

Molestowanie w przestrzeni publicznej, tak jak każda inna forma przemocy seksualnej wtłacza nas w rolę ofiary; mimowolnie uczymy się jak nie reagować na przemoc i dyskryminację, jak w milczeniu przyjmować to co nam się przytrafiło. Ale my w Hollaback! mamy tego dość! Nie będziemy dłużej znosić molestowania, ani w domu, ani w szkole, ani w pracy,  ani na ulicy, czy w tramwaju. Nigdzie!

 

Hollaback! dla Świata: Mówiąc Hola! STOP! nie tylko wychodzisz z roli ofiary przejmując kontrolę nad sytuacją, ale dzieląc się swoją historią z innymi przekształcasz swoje samotne doświadczenie w coś więcej! Stajesz się częścią ruchu, który walczy z molestowaniem i którego celem jest wyrugowanie tego obleśnego zjawiska z naszej przestrzeni publicznej! W ten sposób odwracasz relację władzy. Molestatorzy nie są już tymi, którzy kontrolują sytuację. Teraz to my mamy władzę! I dzieląc się swoją historią z nami stajesz się częścią wspólnoty, która Cię wspiera.  Jeżeli chcesz dać innej osobie znak, że ją wspierasz, możesz to zrobić klikając na zielony znak “Jestem z Tobą”, umieszczony pod każdą z opublikowanych historii!  [got_back]