Ktoś usiłuje mnie molestować…

Co robić, gdy doświadczamy molestowania w przestrzeni publicznej?

Pamiętaj, nie istnieje jedna generalna i najlepsza reakcja na molestowanie, która zadziała w każdej sytuacji. Twoje bezpieczeństwo jest priorytetem. Nim zareagujesz, oceń sytuację i, jak to mówią, zmierz siły na zamiary.

 

Mowa ciała, ton głosu:

  • Mocna postawa i mowa ciała, donośny głos. Patrz molestatorowi prosto w oczy. Mów silnym i donośnym głosem. Twój wyraz twarzy, mowa ciała i sposób mówienia muszą przekazywać wyraźny sygnał – jestem asertywna i silna. Molestująca Cię osoba chce, abyś poczuła się jak ofiara. Ty musisz temu zapobiec!
  • Nie przepraszaj, nie pytaj o nic, nie wyjaśniaj, nie tłumacz się. Nie musisz przepraszać za to, jak się czujesz i czego chcesz. Bądź zdecydowana. Zamiast mówić “Przepraszam, ale…”, “Proszę wybaczyć, lecz…”, powiedz wprost “Proszę przestać mnie molestować!”, “Przestań to robić”, “Trzymaj ręce przy sobie!”, “Przestań mnie dotykać”, etc.
  • Nie wdawaj się w dyskusje z molestatorem, nie przekonuj go do swoich racjach, nie odpowiadaj na pytania, nie reaguj na groźby, sugestie, oskarżenia, czy wymówki. Trzymaj się swojej wersji, powtórz swoją ocenę sytuacji i swoje żądanie, lub odejdź.
  • To Ty decydujesz, kiedy chcesz zakończyć tę sytuację. Jeżeli powiedziałaś to, co chciałaś powiedzieć i jesteś gotowa odejść, obróć się na pięcie i odejdź.

 

Co możesz powiedzieć:

  • Nazwij niechciane zachowanie i stwierdź, że nie jest ono w porządku, że Ci nie odpowiada. Możesz powiedzieć: “Nie gwiżdż na mnie, to jest molestowanie!”, “Nie dotykaj mojego uda / pośladków / piersi, to jest molestowanie seksualne!”
  • Powiedź molestatorowi dokładnie, czego chcesz. Na przykład: “Odsuń się ode mnie.”, “Nie dotykaj mnie.”, “Jesteś za blisko, odejdź.”
  • Zastosuj regułę A-B-C: powiedz molestatorowi, gdzie leży problem, określ konsekwencje jego zachowania i powiedz, czego żądasz. Oto przykład: “Gdy na mnie gwiżdżesz, wcale mi się to nie podoba. Jeśli chcesz się ze mną przywitać, powiedz lepiej “Hej” lub “Cześć”. Możesz również powiedzieć “Przestań molestować kobiety! Trochę szacunku.” Pamiętaj, by mówić tonem asertywnym, ale neutralnym – bez agresji.
  • Zidentyfikuj sprawcę. Nie wahaj się go wskazać mówiąc “Pan w żółtej koszuli, proszę mnie nie dotykać!”. Zwróć uwagę świadków na sytuację “Proszę mi pomóc. Ten Pan w czapce z daszkiem obmacuje mnie”. Najlepiej, gdy zwrócisz się do konkretnej osoby “Przepraszam, czy może mi Pan pomóc (do konkretnej osoby). Ten człowiek w zielonej kurtce, który stoi za mną, cały czas się o mnie ociera i nie reaguje na moje prośby, aby się odsunął”. Pamiętaj, że nie musisz się wstydzić w związku z tym co zrobił lub robi molestator. Zrób wszystko, żeby to on zaczął się wstydzić!

 

 

 

I podziel się swoim doświadczeniem z innymi. U podstaw naszego działania leży przekonanie, że wszelkie ruchy, których celem są zmiany społeczne zaczynają się od ludzi dzielących się swoimi historiami. Historie te nakręcają do działania kolejne osoby, aż do momentu, gdy problem przestaje istnieć!

Powyższy mini poradni jest adaptacją poradnika Holly Kearl, dostępnego na stronie www.stopstreetharassment.org