Hollaback! Graficznie

Mówmy razem Hollaback! przez obraz

W tym dziale będziemy zamieszczały grafiki, ulotki, komiksy przygotowane lub przetłumaczone przez nasz zespół Hollaback! Graficznie, a także te udostępnione nam przez osoby prywatne oraz inne polskie i międzynarodowe organizacje, ruchy i stowarzyszenia. Przez każdego, kto ma chęć w taki sposób wejść w interakcję z tematem molestowania, wyrazić swoją opinię, zdekonstruować różnie mity dotyczące molestowania – jednym słowem poprzez obraz powiedzieć “Nie dla molestowania w przestrzeni publicznej!”

 

Uwaga. W przypadku większych infografik oraz ulotek widoczny będzie tylko tytuł i opis lub opis i fragment ulotki (w takiej sytuacji kliknięcie na fragment grafiki nie przenosi do strony pobierania pełnej wersji). Zawsze dostępna jest opcja pobierania pełnej wersji grafiki.

 

Molestowanie? Pierwsze słyszę.

W kolekcji Hollaback! Graficznie komiks Robot Hugs wraz z komentarzem naszej czytelniczki Jarmiły Rybickiej. Komiks został przetłumaczony przez Justynę Lesiak dla Hollaback! Polska.

Cały komiks możecie obejrzeć -> tutaj

 

Robot Hugs_miniaturka “Niedawno odbyłam ciekawą rozmowę, w której kolega zapytał mnie jako “dziewczyny”, jak to jest z tym molestowaniem? Czy się z tym zetknęłam i szerzej, czy dziewczyny mają z tym do czynienia, bowiem on nie ma do tej sfery dostępu bo koleżanki o tym nie mówią. Taka była właśnie inspiracja do tego krótkiego tekstu.

Dla tych co jeszcze nie przyswoili tego faktu:

Molestowanie seksualne to nie marginalne zjawisko tylko chleb powszedni i doświadczenie, z którym prawie każda dziewczyna ma styczność. Jeżeli nie wielokrotnie to przynajmniej raz w życiu. Jeśli kogoś nie przekonują takie słowa to zachęcam do sięgnięcia do danych ilościowych, ale wydaje się, że to czego brakuje to nie liczby, ale świadectwa Waszych koleżanek i kolegów.

Naprawdę nie muszę daleko szukać. Wystarczy, że sięgnę do pamięci podręcznej i historii z najbliższego otoczenia. Niemal wszystkie znajome mi dziewczyny padły kiedyś ofiarą jakiejś formy molestowania i nie mam tu na myśli gwizdania czy seksistowskich komentarzy. Chodzi o poważne i traumatyczne naruszanie granic osobistych przez naszych sąsiadów, nauczycieli, lekarzy, terapeutów, kolegów czy mijających nas przechodniów.

To po prostu jest słabe, że o tym nie wiecie.

Nagminne „przypadkowe” dotykanie naszych miejsc intymnych w autobusie czy zatłoczonym metrze, klepnięcia po tyłku i ściskanie piersi. Na imprezie siłą wciśnięta w majtki ręka. On zamykający ją w toalecie bo „chciał jej coś powiedzieć”.  Straszący swoimi genitaliami pan w windzie, a na szkolnym korytarzu chłopcy symulujący na nas stosunek seksualny. Do tego wymuszenia i szantaże na tle seksualnym ze strony osoby cieszącej się powszechnym autorytetem.

A ofiara nie wie co zrobić bo sytuacja tak bardzo paraliżuje.  Nawet jeśli uda się zareagować to gniew i tak nie znajduje ujścia.

Najważniejszą rzeczą jaką możemy zrobić jest walka z stygmatyzacją ofiar molestowania seksualnego, z mentalnością, która niektórym podpowiada że takie zachowania są normalne albo że są częścią okresu dojrzewania chłopców lub że oni po prostu tak mają. Edukacja seksualna, przed którą niektórzy tak brawurowo się bronią, mogłaby stanowić pierwszy krok w stronę zmiany społecznej świadomości na temat prawa do dysponowania własnym ciałem oraz takich problemów jak molestowanie seksualne”.

Autorka: Jarmiła Rybicka

 

 

 

Molestowanie? Przecież to komplement.

happyjar_PL_a.swiatlowska_JL mod

Niektórzy wciąż uważają, że molestowanie w przestrzeni publicznej to zwykły flirt i komplementy. W Hollaback! myślimy inaczej. Tym którzy  mają wątpliwości polecamy komiks przygotowany przez Toma Fondera, przetłumaczony przez Magdalenę Czyżyk, z graficzną adaptacją Anny Światłowskiej.

Pełna wersja -> tutaj

 

 

 

Zgoda przybliża, wymuszenie poniża

Zgoda przybliża, wymuszenie poniża obrazekEntuzjastyczna zgoda to podstawa zdrowej relacji wolnej od przemocy. Oryginalna grafika jest autorstwa Student Health Services. Polskie tłumaczenie wykonała Justyna Zaremba-Lesiak, adaptacja graficzna: Ania Światłowska.

Pełna wersja infografiki do pobrania -> Zgoda przybliża, wymuszenie poniża

 

 

Zareaguj na molestowanie w przestrzeni publicznej – powiedz Hollaback!

Zareaguj obrazekJedna z naszych pierwszych infografik, adaptacja grafiki Hollaback! i Simplicity Meters uwzględniająca wyniki naszego badania na temat zjawiska molestowania w przestrzeni publicznej. Pojawiła się jakiś czas temu na facebooku, a teraz wraca!

Pełna wersja infografiki do pobrania -> tutaj

 

 

 

 

 

Jak nie dać się zgwałcić? Sposób inteligentny.

jak nie dać się zgwałcić obrazekPrzedstawiamy inteligenty sposób, na to jak nie dać się zgwałcić! Oryginalną ulotkę publikowałyśmy jakiś czas temu. Teraz dzięki tłumaczeniu Magdaleny Czyżyk ulotka dostępna jest również po polsku. Dziękujemy serdecznie femifesto za przygotowanie grafiki z polskim tekstem:)

Po publikacji oryginału pojawiły się wątpliwości co do intencji tej ulotki. Zatem uprzedzając ostrzegamy – tekst IRONICZNY.

Pełna wersja infografiki do pobrania -> tutaj

 

 

PrzeTESTuj swoją relację!

 

Przetestuj swoją relację obrazekUlotka – Czy Twój związek potrzebuje przebudowy? – opracowana przez Stowarzyszenie W stronę Dziewcząt adresowana do  młodych dziewcząt ma zwrócić ich uwagę na często ignorowany problem przemocy w bliskich związkach.

Pełna wersja ulotki do pobrania -> tutaj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sygnały ostrzegawcze w związku! 

Przechwytywanie

 

 

 

 

 

 

 

Czy na początku związku można zorientować się, czy mężczyzna może okazać się człowiekiem skłonnym do przemocy? Psycholog Lundy Bancroft uważa, że jest to możliwe. W książce “Dlaczego on to robi? Umysł gniewnych i kontrolujących mężczyzn” Bancroft przedstawia listę tzw. “czerwonych flag ostrzegawczych”, które mogą nas uchronić przed związaniem się z potencjalnie agresywnym mężczyzną. Zapoznaj się z tym dokumentem i zastanów się, czy masz powody do niepokoju.

Opracowana przez Hollaback! Polska lista “czerwonych flag” do pobrania -> tutaj